Fr.v. Jonas Ewing, VD, Amo Installationskabel, Mikael Bill, Marknadsdirektör Elektroskandia och Filip Jidne, Försäljningschef, Amo Installationskabel

Bredare sortiment inom installationskabel

Elektroskandia/Sonepar blir Amokabels huvudpartner på proffsmarknaden

 
Sonepar har tecknat avtal med Amokabel om distribution av installationskabel – AmoPro, på den svenska marknaden. Det innebär en breddning av sortimentet och därmed ökad valfrihet för kunderna.
 
Sonepar har under många år samarbetat mycket framgångsrikt med Amokabel vad gäller kraftkabel. Nu fördjupas samarbetet än mer i och med det nya avtalet kring installationskabel. 
- Vi är mycket nöjda med att ha tecknat ett långsiktigt avtal, som innebär att vi kommer vara Amokabels huvudpartner på proffsmarknaden. De är en leverantör som utmanar branschen, genom att erbjuda innovativa och högkvalitativa kabelprodukter. Att vi nu breddar oss inom installationskabel innebär också att vi ger kunderna ökad valfrihet. Vi ser en mycket stor potential i detta samarbete, säger Mikael Bill, marknadsdirektör på Sonepar.
 
Lokalt framställda produkter
Avtalet omfattar Amokabels produktserie AmoPro och trädde i kraft under april 2025. Initialt omfattar produktportföljen installationskabel och 1 kV kraftkabel.
- Amokabel är ett svenskt företag och produkterna utvecklas samt tillverkas i Sverige. 
Lokalt framställda produkter blir allt viktigare både när det gäller tillgänglighet och hållbarhet, med korta transportsträckor och god miljödokumentation. Amokabel påbörjade sin energiomställning redan 2008 och är idag helt självförsörjande. En annan fördel är att man är flexibel och kan snabbt utveckla kundspecifika lösningar, kommenterar Marcus Johansson, inköps- och produktansvarig på Sonepar.
 
Stolta över samarbetet
Amokabel ser samarbetet som ett strategiskt steg i att ytterligare stärka AmoPro som varumärke och bli ett förstahandsval för elinstallatörer i Sverige.
- Vi är stolta över att kunna distribuera vårt AmoPro-kabelsortiment via Sonepars rikstäckande nätverk av butiker och säljkanaler. Det är ett kvitto på det långsiktiga arbete vi lagt ner på att bygga varumärket AmoPro, och nu tar vi nästa steg i vår utveckling, säger Jonas Ewing, VD på Amo Installationskabel.
 

På bilden från vänster: Jonas Ewing, VD, Amo Installationskabel, Mikael Bill, Marknadsdirektör Elektroskandia och Filip Jidne, Försäljningschef, Amo Installationskabel.
Fr.v. Jonas Ewing, VD, Amo Installationskabel, Mikael Bill, Marknadsdirektör Elektroskandia och Filip Jidne, Försäljningschef, Amo Installationskabel